Kuru Meyve Sebze

Son Güncelleme: 12 Haziran,2024
Anasayfa Kuru Meyve Sebze

Kuru Meyve Sebze

Kuru Erik
Kuru Erik
Kuru İncir
Özel olarak güneşte kurutulan incir.
Kuru Kayısı
Vitamin ve minareller açısından zengin olan kuru kaysı özellikle potasyom,kalsiyum,magnezyum ve A vitamini yönünden iyi bir kaynak olarak gösterilebilir.Potasyum içeriği sayesinde kan basıncının ayarlanması kalp atışlarının dengelenmesi ve kasların kasılıp gevşemesinde oldukça önemli rol üstlenmektedir.Bunun yanı sıra vucüttaki sodyum potasyum dengesinin sağlanmasıyla beraber vucütta gelişebilecek ödem problemininde önüne geçer.Özellikle akciğer kanserinin önlenmesinde kalp hastalığının ve kataraktın gelişiminin önlenmesinde oldukça faydalıdır.A vitamini aynı zamanda akne gibi cilt hastalıklarının oluşumunada önleyici özelliğe sahiptir.Demir içeriği vucüda alınan oksijenin dokulara taşınması ve kan yapımındada faydalıdır.Doğal lif yani posadan zengindir.Bu sayede bağırsakları koruyucudur.Kuru kaysı özellikle tatlı ihtiyacının arttığı dönemde fazladan yağ ve şeker alımının önüne geçerek bu ihtiyacın dengelenmesinde oldukça etkili bir altarnatiftir.Emzirme döneminde anneler kuru kaysıyı günde 2-3 kase kayısı hoşafı olarak tükettiklerinde süt verimini artırıcı,sütün kalitesini artırıcı özelliğinin olduğu bilinmektedir.Günlük 1 porsiyon adedi olarak 3-4 adet kuru kayısı sağlımız için önemli yer teşkil etmektedir.
Kuru Üzüm
Üzümün kurutulmasıyla elde edilir. Besin değeri bakımından yaş üzüme göre daha değerlidir. Kalsiyum, potasyum, demir ve sodyum gibi minerallerle birlikte, A ve B1 vitaminleri de içermektedir. 100 gram kuru üzüm 290 kalori içermektedir.
Kurutulmuş Kırmızı Biber
Kurutulmuş Kırmızı Biber
Kurutulmuş Patlıcan
Kurutulmuş Patlıcan

Ürünler

Bakliyat devamı +
Bakliyat

Bakliyat, protein ve karbonhidrat açısından değerli gıda maddeleridir. Hayvan ürünlerinden sonra en fazla protein sağlayan gıdalardır.

 Baharat / Kurutulmuş Bitkiler devamı +
Baharat / Kurutulmuş Bitkiler

Baharatlar, yemeklerin gizli kahramanları ve mutfakların vazgeçilmezleridir. Genellikle bitkilerin kurutulmasıyla elde edilirler.

Kuruyemiş devamı +
Kuruyemiş

Kuruyemişler, meyveler ve çekirdekler doğrudan güneşin altında kurutularak ya da kavurma gibi ısıl işlemlerden geçirilerek ve bazen de tat vermesi için tuz, şeker gibi maddeler eklenerek hazırlanır.

 Kuru Meyve Sebze devamı +
Kuru Meyve Sebze

Meyve ve sebzeler taze olarak tüketildiğinde ancak belirli mevsimlerde tüketilebilir. Kurutma teknolojisi tüketiciye her ürünü her mevsim doğala en yakın olarak tüketme imkanı sağlar.

Yağlı Tohumlar devamı +
Yağlı Tohumlar

Yüksek yağ içeriklerinin yanı sıra, protein ve lif kaynaklarıdır. Bu özellikler, onları pratik olmanın yanında, besleyici ve tok tutucu da yapıyor.

Yaş Meyve Sebze devamı +
Yaş Meyve Sebze

Meyveler genellikle acı çekirdeklerini saymazsak tatlıdırlar. Sebzeler ise genellikle çok hafif bir tatlılığa sahiptir ve çiğ olarak yenebilecek kadar yumuşaktır.

Bitkisel Yağlar devamı +
Bitkisel Yağlar

Yağlar, önemli bir enerji kaynağı olmalarının yanı sıra, insan organizmasında, hücrelerin yapısına katılmaktadır. Sağlıklı bir yetişkinin, aldığı günlük toplam enerjinin %20-35’i yağlardan sağlanmaktadır.